Proberen te stemmen met een vervalste volmacht tot en met het wegrennen met een stembiljet. Grote incidenten deden zich woensdag niet voor tijdens de gemeenteraadsverkiezingen. Toch waren er wel een paar ‘dingetjes’, blijkt uit een rapportage van de gemeente.
De eerder genoemde volmacht werd ingenomen en waar de persoon met het stembiljet heen ging is onbekend. Ook werd een stembiljet mee naar buiten genomen, omdat de gewenste partij van de kiezer er niet op stond. De partij deed niet mee in Groningen.
Stempassen en lelijke stembussen
Sommige stempassen gaven aan dat ze al gebruikt waren. Maar na ruggespraak konden de mensen met de haperende pas toch hun stem uitbrengen. Enkele bezoekers vonden de stembussen erg lelijk. Ze werden vergeleken met een afvalbak of kliko. “Is dat soms symbolisch”, vroeg een wat cynische stemgerechtigde.
Toegankelijkheid
In enkele gevallen vonden kiezers dat de stembureaus moeilijk te vinden waren of dat de toegankelijkheid slecht was. De problemen werden verholpen of gemeld en in één geval bracht een kiezer in een scootmobiel de stem uit in de vensterbank. Dat was mogelijk, omdat niemand kon mee kijken. En over mee gluren: Diverse mensen gaven aan dat ze graag ‘gordijntjes’ achter zich wilden, vanwege de privacy bij het stemmen.
Klaverjassen
Er waren daarnaast klachten over de toegankelijkheid voor de bezoekers in het algemeen. Zo vond iemand het erg vervelend dat de klaverjasclub niet door kon gaan vanwege het stembureau in het pand. Ook was er een bezwaar tegen een stembureau in een sportzaal. Daardoor kon in de avond blijkbaar niet gesport worden.
De klachten zijn allemaal genoteerd en worden meegenomen bij de volgende verkiezingen. Dat gebeurt volgend jaar, als de gang naar de stembus gemaakt wordt voor de Provinciale Staten.