Statenfracties GroenLinks en PvdA vragen provinciebestuur om verbod op PFAS na te jagen

nieuws
Foto: 🆓 Use at your Ease 👌🏼 via Pixabay

GroenLinks en PvdA in de Groningse Provinciale Staten willen een totaalverbod op het gebruik van PFAS. De partijen vragen het college van Gedeputeerde Staten om zich hiervoor uit te spreken.

Aanleiding is onderzoek van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT). Daaruit blijkt dat in water en bodem hoeveelheden PFAS zitten die de landelijke gezondheidsnormen overschrijden. Mensen kunnen de stoffen daardoor via drinkwater en voedsel binnenkrijgen en langdurige blootstelling kan schadelijk zijn voor de gezondheid.

Vorige week liet ook het Waterbedrijf Groningen weten een verbod op PFAS te steunen, omdat ook in de Drentsche Aa geregeld hoeveelheden TFA (een vorm van PFAS) worden gevonden die de norm overschrijden. Het waterbedrijf en GroenLinks en PvdA wijzen er daarom op dat het in de toekomst moeilijker wordt om genoeg en gezond drinkwater te garanderen. Ook het zuiveren van PFAS uit water kost veel geld, energie en chemicaliën. Bovendien blijft de stof daarna als afval achter.

Daarom pleiten de partijen, net als het Waterbedrijf, voor een totaalverbod op het gebruik van PFAS. “Wat niet in ons water en onze bodem komt, hoeft er ook niet weer uit,” aldus Sandra Da Silva Pinto (PvdA). Bas de Boer (GroenLinks) vult aan: “Wij willen dat de provincie zich ook uitspreekt voor een totaalverbod op PFAS. Dit probleem verdient nu een aanpak; dit mogen we niet doorschuiven naar toekomstige generaties!”