Categorieën: Nieuws

Ontwerpbegroting gemeente: meer OZB, minder afvalheffing, duurdere graven en parkeervergunningen

Met de bekendmaking van de ontwerp-gemeentebegroting voor 2022 volgt ook een verandering in de belastingtarieven voor Groningers. De tarieven worden veelal opgeschroefd, maar de afvalstoffen- en rioolheffing gaan omlaag.

Onroerendzaakbelasting

De OZB ondergaat volgend jaar gemiddeld een stijging. De eigenarenbelasting voor woningen daalt naar 0,1634 procent van de WOZ-waarde, de belasting voor niet-woningen stijgt naar  0,5644 procent en de gebruikersbelasting voor niet-woningen stijgt naar 0,4543 procent van de WOZ-waarde.

De OZB-vrijstelling voor basisscholen wordt uitgebreid met een vrijstelling voor scholen voor voortgezet onderwijs. De vrijstelling voor basisscholen is een efficiencymaatregel die het onnodig rondpompen van geld voorkomt.

Afvalstoffenheffing, hondenbelasting en grafrechten

De afvalstoffen- en de rioolheffing dalen met respectievelijk 1,92 proent en 0,81 en procent. De hondenbelasting wordt afgeschaft. Verder wordt voorgesteld de tarievenstructuur voor de gemeentelijke begraafplaatsen te herzien en de begrafenisrechten met 8,67% te verhogen. Bij deze rechten moet worden opgemerkt dat de kosten per begraafplaats erg verschillen.

Per saldo stijgen de woonlasten met 0,85 procent.

Precario, havengeld, marktgeld en duurdere parkeervergunningen

Op de tarieven van de precariobelasting, brug- en havengeld marktgeld en parkeervergunningen is een inflatiecorrectie van 1,8 procent toegepast. Parkeervergunningen in de binnenstad worden daarnaast 15 euro per jaar duuder. Daarbuiten gaan deze tarieven met vijf euro omhoog.

Horecaleges, terrasvergunningen, en de leges voor een vergunning voor seksbedrijven en de Huisvestingswet worden opgetrokken naar het niveau van volledige kostendekking. Bij de horecaleges en de kosten voor een terrasvergunning gebeurt dit in drie jaarlijkse stappen, omdat deze sectoren zwaar zijn getroffen door de coronacrisis.

Meer veranderingen

Een overzicht van alle voorgestelde veranderingen is hier te vinden.

 

Tom Veenstra

Recente berichten

Herstel Dorkwerderbrug gaat weken duren, schade aan staalkabels in bedieningswerk

Het herstel van de Dorkwerderbrug gaat zeker nog enkele weken duren. Bij een inspectie heeft…

21 minuten geleden

Auto rolt over de kop bij aanrijding op N370

Twee auto's zijn donderdagavond op elkaar geknald op de N370 tussen oprit Peizerweg en het…

10 uur geleden

Vrijdag bewolkt met een spatje regen

De komende dagen is er veel bewolking met af en toe kans op lichte regen.…

11 uur geleden

Gemeente werkt aan vlonder in Gorechtvijver

De gemeente werkt op dit moment aan een vlonder in de Gorechtvijver in de Oosterparkwijk.…

14 uur geleden

Ongeval op A28 richting Haren

Op de A28 tussen Groningen en Haren vond donderdag rond 17.45 uur een forse kop-staartbotsing…

14 uur geleden

File na kop-staartbotsing op A7 ter hoogte van Hoogkerk

Op de A7 ter hoogte van Hoogkerk vond donderdagavond een kop-staartaanrijding plaats tussen twee voertuigen.…

15 uur geleden