Foto: Joey Lameris - 112groningen.nl
Groningen viert vandaag, samen met de rest van ons land, de bevrijding van Nederland in 1945. In ons liveblog houden wij je de hele dag op de hoogte van de ontwikkelingen en festiviteiten.
Wat de thuisblijvers hebben gemist van het Bevrijdingsfestival 2025:
Aan het begin van de avond staat het legendarische duo Rooie Rinus en Pé Daalemmer op de main stage. Al meer dan 45 jaar treden ze samen op en de show in het Stadspark roept veel enthousiasme op. Samen met hun band De Containers brengen ze oude hits en nieuwe liedjes.
Op het bevrijdingsfestival in het Stadspark vond om 18.20 uur het officiële 5 mei moment plaats. Het was een bijzonder moment waarop de aanwezigen collectief stilstonden bij het voorrecht van vrijheid.
Tijdens dit moment werd een eerbetoon gebracht aan iedereen die zich in het verleden én in het heden inzet voor onze vrijheid. Het is een moment van bezinning, maar ook van verbinding. Over het hele terrein werd het festival even stil, om ruimte te geven aan woorden, muziek en het samenzijn.
Na een korte toespraak op het hoofdpodium werd een speciaal muzikaal eerbetoon gebracht, onder meer door het Nagham Koor, een koor van mensen voor wie Nederland het nieuwe vaderland is.
Het Nationaal Comité 4 en 5 mei maakte een video van de Vrijheidsmaaltijd op het dak van het Forum. Het evenement was volgens de organisatie een groot succes. 250 mensen schoven aan om samen de vrijheid te vieren.
Op het Bevrijdingsfestival kreeg de gemeente Groningen een speciale boom aangeboden: een jonge treurwilg die afstamt van een boom die de atoombom op Hiroshima overleefde.
De ‘Vrijheidsboom’ is een initiatief van sociaal ondernemer Jos Meijers. Hij werd geraakt door een BBC-uitzending over bomen die na de explosie toch weer uitliepen. De boom, die volgens Meijers ymbool staat voor veerkracht, vrijheid en verbondenheid, krijgt een plek in het Stadspark. “Deze boom is een wilde boom,” zei Jos Meijers. “Hij groeit waar hij wil, zonder te worden ingeperkt — en staat daarmee voor vrijheid in zijn puurste vorm.”
In het Stadspark is het in de loop van maandagmiddag flink druk geworden.
Ook op het Bernoulliplein is het maandagmiddag gezellig druk. Met een vrijmarkt, muziek, workshops eten en drinken werd de bevrijding gevierd.
Pascal Rakers mocht maandagmiddag het Vrijheidsvuur in Groningen ontsteken. Estafettelopers zijn in de nacht van zondag op maandag onderweg geweest naar Groningen om het vuur naar het Bevrijdingsfestival te brengen. Rond 15.20 uur werd het vuur ontstoken op het hoofdpodium.
Ook in het Bevrijdingsbos werd maandagochtend gevierd dat Nederland tachtig jaar geleden werd bevrijd. Vanaf 10.00 uur waren er toespraken van onder meer Commissaris der Koning René Paas en kinderburgemeester Inez van Groningen. De bijeenkomst werd muzikaal begeleid door zanger en componist Arnold Veeman, Harmonie ’67 en de Kelowna’s Pipeband uit Canada.
Na de ceremonie plantte Paas een boom in het bos. Daarbij was ook de familie aanwezig van de Canadese broers Fred en Stanley Butterworth. Fred kwam op 13 april 1945 om het leven tijdens de bevrijding van Groningen. De boomplanting was een eerbetoon aan de 43 Canadese soldaten die hun leven gaven voor de bevrijding van de stad.
Na het Haydn Jeugd Strijkorkest is Maan de eerste grote landelijke artiest die het hoofdpodium van het Bevrijdingsfestival in het Stadspark betreedt. Na een uur optreden wordt het Bevrijdingsvuur om 15.30 ontstoken.
Optredens op het Bevrijdingsfestival in Stadspark begonnen. Het festival trapt af met een optreden van het Haydn Jeugd Strijkorkest in samenwerking met studenten van Noorderpoort. Verder zijn er op het hoofdpodium optredens van Pé en Rinus, Maan, Goldkimono en Sticks, Zoë Tauran en rapper Typhoon. Daarnaast zijn er tal van andere podia, waaronder een Paradigm Stage, en een Kids Area.
Kijk voor het gehele programma op de website van het Bevrijdingsfestival Groningen.
De Vrijheidsmaaltijd van het Noorden begint. Op het dak van Forum Groningen eten Groningers de Vrijheidssoep, terwijl ze met elkaar in gesprek gaan over vrijheid en luisteren naar sprekers en muziek. Het recept komt dit jaar van Jet van Nieuwkerk, bekend van 24Kitchen. De maaltijd zit volledig vol.
Start Leutje Festival op het Bernoulliplein. Het festival begint met de opening van de vrijmarkt. Er zijn foodtrucks, springkussens en kinderen kunnen geschminkt worden. Daarnaast treden verschillende bands op en een jeugdcircus. Het hele programma is in onderstaande post te zien.
OOG Radio trapt af met haar speciale Bevrijdingsdag-uitzending. Er zijn verschillende verslaggevers op pad die live verslag doen van activiteiten in de Stad. Daarnaast komt de Stadsdichter in de studio om een speciaal gedicht voor te lezen en er zijn diverse artiesten te horen die livemuziek maken in de studio.
OOG Radio is online via deze link te beluisteren. In de ether is het signaal in de gemeente te ontvangen op FM 106.6 MHz.
De dag begint met een domper. De werkzaamheden aan het spoor tussen Groningen en Veendam en Bad Nieuweschans duren langer dan verwacht door kortsluiting. Daardoor rijden er tot 14.00 uur geen treinen richting Zuidbroek. Tot die tijd rijden er bussen tussen het Hoofdstation en Veendam en Bad Nieuweschans. Reizigers zijn daardoor langer onderweg.
Bij Hotel de Wereld in Wageningen is om middernacht het Bevrijdingsvuur ontstoken. Estafettelopers zijn in de nacht van zondag op maandag onderweg om het vuur naar andere plekken in Nederland te brengen. Namens Groningen is dat dit jaar Pascal Rakers: “Ik haal het vuur op in naam van ons allemaal. Zodat we samen in vrijheid in Groningen mogen zijn wie we willen zijn.”
De N361 is vrijdagochtend afgesloten ter hoogte van Wetsinge vanwege een ongeluk. Daardoor ontstond flinke…
Het herstel van de Dorkwerderbrug gaat zeker nog enkele weken duren. Bij een inspectie heeft…
Twee auto's zijn donderdagavond op elkaar geknald op de N370 tussen oprit Peizerweg en het…
De komende dagen is er veel bewolking met af en toe kans op lichte regen.…
De gemeente werkt op dit moment aan een vlonder in de Gorechtvijver in de Oosterparkwijk.…
Op de A28 tussen Groningen en Haren vond donderdag rond 17.45 uur een forse kop-staartbotsing…