Categorieën: Nieuws

Aantal incidenten met geweld door politie toegenomen

Het aantal incidenten in de politie-eenheid Noord-Nederland waarbij geweld gebruikt werd, is vorig jaar fors toegenomen. Er waren 1.363 incidenten; een toename van 165. Dat blijkt uit cijfers van de politie.

De politie heeft in 2.127 gevallen geweld toegepast. Dat zijn er 211 meer dan in 2020. Volgens de politie heeft dat te maken met de coronapandemie. Daardoor zijn de lontjes van mensen korter geworden. “Groepen mensen zochten soms de confrontatie met elkaar, maar ook met ons,” aldus Joop de Schepper, hoofd Operatiën eenheid Noord-Nederland. “De cijfers laten zien dat we in ruim 99% van de situaties waarin we ter plaatse gaan, geen geweld hoeven te gebruiken. Het gesprek is dus veruit ons belangrijkste middel. Dat vind ik een mooie constatering.”

Bij contacten met burgers die normaal gesproken rustig verlopen, kwam regelmatig onderliggende irritatie naar boven. De Scheffer: “Praten is meestal de beste manier om te voorkomen dat geweld moet worden ingezet. Als praten niet het gewenste effect heeft, mag de politie fysiek geweld gebruiken of geweldsmiddelen inzetten. Dat doen we niet zomaar.”

In meer dan de helft van de gevallen waarbij de politie geweld gebruikt, gaat het om duw- of trekwerk of vechten, en komen er geen wapens aan te pas. Wel gebruikt de politie vaker dan voorheen de lange wapenstok, de waterwerper en traangas; vooral bij demonstraties.

Gert van Akkeren

Recente berichten

Gomarus College en ROC Menso Alting openen nieuwe technieklokalen

Het Gomarus College en ROC Menso Alting hebben donderdag twee nieuwe onderwijsruimtes geopend, die leerlingen…

17 minuten geleden

‘Groninger Museum stuurloos en in geldnood, steun van gemeente en provincie nodig’

Het Groninger Museum heeft geen duidelijk plan voor de toekomst, kampt met grote financiële zorgen…

27 minuten geleden

Treinen moeten nog jaren langzamer rijden tussen Stad en Leeuwarden

Treinen tussen Groningen en Leeuwarden moeten nog jarenlang langzamer rijden bij Hardegarijp. Dat meldt spoorbeheerder…

2 uur geleden

PostcodeStraatprijs valt aan Boerhaavelaan, 25.000 euro en auto voor winnaars

Vier deelnemers aan de Postcode Loterij in de Boerhaavelaan in Groningen hebben donderdag ieder 25.000…

2 uur geleden

Catherine Sorgdrager nieuwe artistiek leider van Theater De Steeg

Catherine Sorgdrager wordt per 1 januari 2026 de nieuwe artistiek leider van Theater De Steeg.…

3 uur geleden

Weg tussen Stad en Winsum dicht door ongeluk

De N361 is vrijdagochtend afgesloten ter hoogte van Wetsinge vanwege een ongeluk. Daardoor ontstond flinke…

3 uur geleden