Stadse kunstenaar komt in actie voor door natuurbranden getroffen dieren met speciaal schilderij: “Dieren verdienen net zo hard hulp”

nieuws
Foto: Erik Zwezerijnen

Geld inzamelen voor House of Animals om dieren te ondersteunen die getroffen zijn door de natuurbranden in Frankrijk en Spanje. Dat is het doel van de stadse kunstenaar Erik Zwezerijnen, die voor dit doel een speciaal schilderij heeft gemaakt.

Erik, hoe ben je tot deze actie gekomen?
“Ik ben een grote dierenliefhebber en heb vooral een zwak voor honden. De afgelopen weken zagen we op televisie beelden van allesverwoestende natuurbranden, waar dieren radeloos rondrenden en niet wisten waar ze het moesten zoeken. Een deel van die dieren weet uit het gebied te ontkomen, maar loopt door de hitte ernstige brandwonden op en raakt het baasje kwijt. House of Animals, een organisatie die in Nederland is gevestigd, helpt deze dieren in nood en werkt daarbij samen met lokale partijen zoals dierenartsen. Ik ben deze actie gestart om dat initiatief te ondersteunen.”

Hoe ziet de actie er precies uit?
“Ik ben kunstenaar, dus ik heb mijn talent ingezet om een schilderij te maken. Ik heb een hond geschilderd bij wie je de paniek in de ogen leest, met op de achtergrond heel duidelijk een woedende natuurbrand. Als kunstenaar maak ik vaker schilderijen met dieren, alleen niet op deze manier. Wat ik wil bereiken is dat dit doek confronteert. Het moet mensen bewegen om een donatie te doen aan House of Animals.”

Wat gaat er uiteindelijk met dit schilderij gebeuren?
“Je moet het echt zien als een kunstwerk dat mensen in beweging moet brengen. Het doel is niet om het schilderij te verkopen of om een veiling te organiseren. Maar het is puur bedoeld om in de taal van mij als kunstenaar aandacht te vragen voor deze actie. Het schilderij is overigens veertig bij vijftig centimeter groot. Een week geleden ben ik begonnen vanuit mijn gevoel, passie en gedrevenheid. Omdat er in dit verhaal een enorme urgentie zit, zie je die snelheid en dynamiek ook direct terug in het werk.”

Het doel is dus dat er geld naar House of Animals gaat. Je hebt een galerie in de Folkingestraat. Kunnen mensen daar ook terecht voor een donatie?
“Nee, want ik wil dat het geld direct bij House of Animals terechtkomt. Ik heb deze actie onder meer onder de aandacht gebracht via mijn sociale media. In de Facebookpost onderaan dit artikel staat een IBAN-nummer genoemd waar mensen geld naar kunnen overmaken. Daarmee komt het direct bij House of Animals terecht. Het is dus niet de bedoeling dat mensen met contant geld naar de galerie komen. Het fijne van House of Animals is dat er niets aan de strijkstok blijft hangen: alle donaties gaan rechtstreeks naar het bekostigen van evacuatie, medische zorg en opvang van dieren.”

De actie is specifiek gericht op Spanje en Frankrijk. Nu hebben er de afgelopen week ook grote natuurbranden in Nederland gewoed…
“Klopt. Maar deze actie richt zich echt op de gebieden rond Bordeaux en Madrid. Hoe erg de branden in ons eigen land ook zijn: in Frankrijk en Spanje moesten veel mensen halsoverkop geëvacueerd worden. In de hectiek is het niet altijd gelukt om huisdieren op tijd mee te nemen. We hebben allemaal de beelden gezien van paarden die door de straten renden nadat de eigenaar de hekken had opengezet, puur om de dieren een vluchtkans te geven. Dus deze actie is echt bedoeld voor de gebieden waar House of Animals nu actief is.”

Welke reacties ontvang je tot nu toe?
“De reacties zijn erg positief. Verschillende mensen hebben al laten weten dat ze dit initiatief van harte ondersteunen. En dat is mooi. Kijk, voor mensen in nood zijn er flink wat humanitaire organisaties die in actie komen, maar dieren zijn net zo belangrijk. Ook zij verdienen hulp. Als je dieren op de tweede plaats zet, is het gevolg vaak dat je er helemaal niet meer aan toekomt vanwege alle drukte die alles op de eerste plek met zich meebrengt. En hoe mooi is het als we zoveel mogelijk dieren kunnen helpen en uiteindelijk weer kunnen herenigen met hun baasje?”

Over Erik Zwezerijnen
Erik Zwezerijnen werd geboren in december 1958. Na gewerkt te hebben als restaurateur van piano’s, koos hij in 1998 voor de beeldende kunst. Waar het aanvankelijk om abstracte werken ging, richtte hij zich later op figuratieve dierfiguren en kleurrijke stadsgezichten. Zijn schilderijen zijn zeer geliefd en waren de afgelopen decennia te zien op tentoonstellingen en in musea in onder meer Berlijn, New York, Buenos Aires, Sarajevo en Edinburgh. In de Folkingestraat in Groningen heeft hij zijn eigen galerie.

Meer informatie over de kunstenaar vind je op deze website.