Foto: Blaauw Sterrenwacht
Studenten sterrenkunde blijven hinder ondervinden van lichtvervulling op de Zernike Campus. Dit ondanks initiatieven om die vervuiling terug te dringen. Dat meldt de Ukrant.
Initiatieven die op de campus zijn genomen komen niet echt van de grond, stellen hoogleraar sterrenkunde Reynier Peletier en sterrenkundige Theo Jurriëns. Eigenlijk is de situatie met de jaren alleen maar verergerd. Studenten sterrenkunde gebruiken sinds 2008 de Gratamatelescoop in de Bernoulliborg. Dat is een van de grootste telescopen van ons land. Volgens Peletier en Jurriëns staat die niet op een ideale plek.
‘Lichtvervuiling was er al bij de bouw van de sterrenwacht’, zegt Peletier in de Ukrant. ‘Maar twintig jaar geleden was het probleem kleiner. De campus is voller geworden en de lichtvervuiling erger. Tijdens bouwperiodes is het helemaal verschrikkelijk door alle bouwlampen ’s nachts.’ Vorig jaar bleek de campus zelfs een van de lichtste plekken van Nederland. Zo is de hele Feringebuilding ’s nachts verlicht.
Als gevolg hiervan wordt de potentie van de Gratamatelescoop niet optimaal benut. ‘Zwakke sterren en sommige kometen zijn niet zichtbaar’, vertelt Peletier. Er zijn initiatieven genomen om het probleem aan te pakken, maar volgens Peletier en Jurriëns ontbreekt de regie. ‘Te veel betrokken partijen, niemand neemt de leiding. En met de huidige bezuinigingen is er simpelweg weinig geld. Dan gebeurt er dus niets.’ Volgens de sterrenkundigen is samenwerking met andere landen daarom essentieel.
Twee auto's zijn donderdagavond op elkaar geknald op de N370 tussen oprit Peizerweg en het…
De komende dagen is er veel bewolking met af en toe kans op lichte regen.…
De gemeente werkt op dit moment aan een vlonder in de Gorechtvijver in de Oosterparkwijk.…
Op de A28 tussen Groningen en Haren vond donderdag rond 17.45 uur een forse kop-staartbotsing…
Op de A7 ter hoogte van Hoogkerk vond donderdagavond een kop-staartaanrijding plaats tussen twee voertuigen.…
Sportmogelijkheden creëren voor mensen met een lichamelijke beperking. Dat is de missie van de 43-jarige…