Foto: Rene Oosterhuis
Nu we in de nachten te maken hebben met vorst, laat zich ook weer een bijzonder verschijnsel zien: de baard van Koning Winter. In de afgelopen dagen en vanmorgen was het verschijnsel zichtbaar.
De baard van Koning Winter ontstaat op dood hout en ziet er op het eerste gezicht uit alsof er sneeuw op een stuk hout ligt. Het is een verschijnsel dat te zien is als de temperatuur tussen de nul en de -5 graden Celsius ligt. In het hout komen schimmels voor die het dode hout verteren. Bij dit proces komt water vrij, dat door zeer kleine openingen naar buiten wordt geperst. Dit water bevriest en zorgt voor een haarachtige structuur die de baard wordt genoemd.
IJshaar vind je vooral als er een hoge luchtvochtigheid is en het een paar graden vriest. Zou het strenger vriezen, dan gaat de stofwisseling van de schimmels op een lager pitje en komt er minder water vrij. Dan krijg je dus ook geen ijshaar. De meeste kans om het verschijnsel tegen te komen heb je ’s ochtends vroeg of op schaduwrijke plekken. IJshaar groeit vooral op loofbomen, zoals de eik en de beuk.
Enkele jaren geleden maakte OOG een reportage over ijshaar:
Het Gomarus College en ROC Menso Alting hebben donderdag twee nieuwe onderwijsruimtes geopend, die leerlingen…
Het Groninger Museum heeft geen duidelijk plan voor de toekomst, kampt met grote financiële zorgen…
Treinen tussen Groningen en Leeuwarden moeten nog jarenlang langzamer rijden bij Hardegarijp. Dat meldt spoorbeheerder…
Vier deelnemers aan de Postcode Loterij in de Boerhaavelaan in Groningen hebben donderdag ieder 25.000…
Catherine Sorgdrager wordt per 1 januari 2026 de nieuwe artistiek leider van Theater De Steeg.…
De N361 is vrijdagochtend afgesloten ter hoogte van Wetsinge vanwege een ongeluk. Daardoor ontstond flinke…