Categorieën: Nieuws

College wil inkomenstoeslag voor minima niet aanpassen

Het college van B&W is niet van plan om de individuele inkomenstoeslag (IIT) te veranderen. Deze toeslag geeft mensen met een laag inkomen een extra financieel steuntje. Hoewel een specifieke groep gezinnen (met kinderen tussen de 12 en 18 jaar) mogelijk baat heeft bij een hogere toeslag, vindt het college het verder uitsplitsen van de normbedragen niet haalbaar.

De gemeenteraad nam in april een motie aan, waarin B&W werd verzocht te onderzoeken of onderscheid maken in de normbedragen op een andere manier effectiever zou zijn om armoede te bestrijden. De gemeente Groningen stelt de hoogte van de ITT vast op basis van drie situaties: getrouwd of samenwonend, alleenstaand of ouder met thuiswonende kinderen jonger dan 18 jaar.

Andere gemeenten hanteren meer criteria. Zo onderscheiden Utrecht, Arnhem en Tilburg huishoudens met kinderen tot 12 jaar en kinderen van 12 tot 18 jaar, waarbij huishoudens met kinderen van 12 tot 18 jaar een hoger bedrag ontvangen. De raadsfracties stelden in april dat dit mogelijk effectiever bijdraagt aan de ontwikkeling van zowel de kinderen als de ouders en verzorgers.

Nadelen, voordelen en financiën

Maar de nadelen van zulke veranderingen wegen niet op tegen de voordelen, vindt het college: het verhogen van de toeslag zou ingewikkelder worden om uit te voeren en veel extra kosten met zich meebrengen. Het vraagt om extra personeel om gegevens handmatig te controleren, omdat systemen deze informatie niet goed bijhouden. Financieel biedt dit weinig zekerheid, want de opbrengst wisselt sterk per jaar en andere groepen zouden minder profiteren. De voordelen wegen daarom niet op tegen de kosten en moeite.

Volgens het college was een andere optie eenvoudiger: een verhoging van de Kindpas. Deze Kindpas geeft nu 50 euro per kind voor inkomens tot 120 procent van het minimum. Het aanpassen van deze pas is uitvoerbaar, maar kan leiden tot meer vragen over situaties zoals inschrijving van kinderen. En helaas is er binnen het huidige budget voor de Stadjespas geen ruimte om de Kindpas te verhogen, aldus het gemeentebestuur. Daarom is dit scenario zonder extra financiering niet haalbaar.

Meer geld aan alle inkomensgroepen geven via de toeslag zou financieel wel kunnen, besluit het college. Maar dan blijven de verschillen bestaan zoals ze zijn, tenzij er een substantiële verhoging van het bedrag komt. Het college geeft er dus de voorkeur aan om de systematiek niet aan te passen. Maar de bal ligt bij de gemeenteraad.

Tom Veenstra

Recente berichten

Herstel Dorkwerderbrug gaat weken duren, schade aan staalkabels in bedieningswerk

Het herstel van de Dorkwerderbrug gaat zeker nog enkele weken duren. Bij een inspectie heeft…

57 minuten geleden

Auto rolt over de kop bij aanrijding op N370

Twee auto's zijn donderdagavond op elkaar geknald op de N370 tussen oprit Peizerweg en het…

11 uur geleden

Vrijdag bewolkt met een spatje regen

De komende dagen is er veel bewolking met af en toe kans op lichte regen.…

11 uur geleden

Gemeente werkt aan vlonder in Gorechtvijver

De gemeente werkt op dit moment aan een vlonder in de Gorechtvijver in de Oosterparkwijk.…

15 uur geleden

Ongeval op A28 richting Haren

Op de A28 tussen Groningen en Haren vond donderdag rond 17.45 uur een forse kop-staartbotsing…

15 uur geleden

File na kop-staartbotsing op A7 ter hoogte van Hoogkerk

Op de A7 ter hoogte van Hoogkerk vond donderdagavond een kop-staartaanrijding plaats tussen twee voertuigen.…

15 uur geleden