Categorieën: Nieuws

Gaskraan Groningen op 1 oktober dicht, vijf gasputten blijven wel open tot volgend jaar’

De gasinstallaties in het Groningenveld worden niet meteen afgebroken, maar de kranen gaan over drie maanden wel dicht. Dat heeft staatssecretaris Hans Vijlbrief vrijdagmiddag bekend gemaakt. Hoewel de gasputten nog wel een jaar beschikbaar blijven voor noodgevallen (koud weer, problemen met gaslevering) komt er daarmee definitief een einde aan de winning van aardgas in de provincie.

Vijlbrief spreekt van een ‘historisch besluit’, nu de staatssecretaris van Mijnbouw het officiële einde van de gaswinning in Groningen aankondigt: “Dit is een belangrijk moment na decennia van gaswinning, maar vooral vanwege de gevolgen van die gaswinning voor de Groningers. Helaas zullen de bevingen nog jaren doorgaan en zijn de problemen nog lang niet opgelost. Maar de bron van alle ellende is vanaf oktober dicht.”

Hoewel de gaskranen dicht gaan, worden de gasputten in Groningen nog niet ontmanteld. Dat gebeurt pas over een jaar, omdat de situatie op de gasmarkt te onzeker zou zijn. Mocht de aankomende winter extreem koud zijn of de aanvoer van gas tekortschieten, kan er volgens Vijlbrief in ‘zeer uitzonderlijke situaties’ nog wat aardgas uit de Groningse bodem worden gehaald. Als dat gebeurt, is dat niet meer dan het huidige ‘waakvlamniveau’, aldus de staatssecretaris.

GBB: ‘Vlag nog niet uit’

De Groninger Bodem Beweging stelt blij te zijn met het besluit, maar houdt een stevige slag op de arm. In een eerste reactie laat de GBB weten dat het besluit van Vijlbrief ‘een stap in de goede richting’ is: “Maar de vlag gaat niet uit. Groningse gaswinning blijft nog een optie in de toekomst. De gasputten sluiten nog niet definitief. Wij streven naar een (wettelijke) definitieve einddatum.”

Ook provincie blijft kritisch

De provincie Groningen is ongeveer dezelfde mening toegedaan. Via verschillende media laat gedeputeerde Tjeerd van Dekken weten blij te zijn met het besluit, maar waakzaam te blijven voor de deur die het kabinet op een kier laat. De vijf gasputten die open blijven om bij een koude winter gas te winnen zorgen voor bedachtzaamheid bij de gedeputeerde, die stelt dat hij Vijlbrief’s term ‘historisch’ pas gaat gebruiken als het Groningenveld helemaal dicht is.

Dubbel gevoel bij NAM

Voor de NAM is het besluit van Vijlbrief wel echt een streep in het zand. NAM-directeur Johan Atema kijkt vrijdagmiddag met een dubbel gevoel terug op de gaswinning: “’Het is belangrijk dat dit besluit genomen is. Vele Groningers ondervinden nog steeds enorme impact van de aardbevingen en het definitief sluiten van het gasveld ondersteunen wij daarom volledig. Terugkijkend heeft dit gasveld tegelijkertijd tientallen jaren Nederland en omliggende landen van betrouwbare energie voorzien en met haar opbrengsten in grote mate bijgedragen aan de welvaart in ons land.”

Atema’s bedrijf kijkt meteen vooruit naar de toekomst. De opruimactiviteiten in de provincie nemen nog vele jaren in beslag. De NAM wil de infrastructuur in de provincie, waar mogelijk, gaan gebruiken voor duurzame energieopwekking.

Tom Veenstra

Recente berichten

Gemeente werkt aan vlonder in Gorechtvijver

De gemeente werkt op dit moment aan een vlonder in de Gorechtvijver in de Oosterparkwijk.…

16 minuten geleden

Ongeval op A28 richting Haren

Op de A28 tussen Groningen en Haren vond donderdag rond 17.45 uur een forse kop-staartbotsing…

34 minuten geleden

File na kop-staartbotsing op A7 ter hoogte van Hoogkerk

Op de A7 ter hoogte van Hoogkerk vond donderdagavond een kop-staartaanrijding plaats tussen twee voertuigen.…

1 uur geleden

Aksel Cijntje (31) helpt mensen met beperking op Curaçao aan sportmogelijkheden

Sportmogelijkheden creëren voor mensen met een lichamelijke beperking. Dat is de missie van de 31-jarige…

1 uur geleden

Doorfietsroute Groningen – Ten Boer geopend

Wethouder Philip Broeksma en gedeputeerde Erik Jan Bennema hebben donderdag samen het laatste deel van…

2 uur geleden

Hanze-studenten maken documentaire in Braziliaanse sloppenwijk

Vijf studenten van de Hanzehogeschool zijn naar Fortaleza in Brazilië gereisd om daar voor hun…

3 uur geleden