Foto: Sientje van Schie
Wie maandag over de Vismarkt loopt, waant zich een klein beetje in het oorlogsgebied in Oekraïne. Op het marktplein staat een kapotgeschoten ambulance uit de regio Charkiv, als symbool voor de verschrikkingen die artsen, reddingswerkers, eerstehulpverleners en burgers doorstaan. Daarmee herdenkt de Stichting Zeilen Van Vrijheid dat het een jaar geleden is dat Rusland haar buurland binnenviel.
De reizende tentoonstelling, genaamd Tour De Ambulance, is afgelopen weekend van start gegaan in Leidschendam. Bezoekers kunnen bij de ambulance de slachtoffers van oorlogsmisdaden in het oorlogsgebied herdenken en een gesprek aangaan met het team van Zeilen van Vrijheid. Deze organisatie helpt in het gebied door ambulances, brandweerwagens, hulpvoertuigen, fietsen en medische en humanitaire hulpgoederen naar Oekraïne te sturen.
Volgens Veronika Mutsei, voorzitter van Zeilen van Vrijheid, is de ambulance een ‘krachtige herinnering aan de tol die de oorlog eist van gemeenschappen en individuen’: “De tentoongestelde ambulance staat symbool voor de verhalen van velen: artsen, reddingswerkers, eerstehulpverleners en burgers die het slachtoffer werden van de oorlogsmisdaden van Rusland. Het staat ook voor de verschrikkingen die worden doorstaan door degenen die overleven. Zij krijgen te maken met de voortdurende vernietiging van infrastructuur die nodig is om waardig te leven.”
Na Groningen doet de tentoonstelling tot en met 1 maart nog een tiental andere steden in Nederland aan. De route wordt afgesloten bij het internationale gerechtshof in Den Haag.
De Fietsersbond en het Platform Gerrit Krolbrug bieden komende de petitie met 18.000 aan in…
Het Gomarus College en ROC Menso Alting hebben donderdag twee nieuwe onderwijsruimtes geopend, die leerlingen…
Het Groninger Museum heeft geen duidelijk plan voor de toekomst, kampt met grote financiële zorgen…
Treinen tussen Groningen en Leeuwarden moeten nog jarenlang langzamer rijden bij Hardegarijp. Dat meldt spoorbeheerder…
Vier deelnemers aan de Postcode Loterij in de Boerhaavelaan in Groningen hebben donderdag ieder 25.000…
Catherine Sorgdrager wordt per 1 januari 2026 de nieuwe artistiek leider van Theater De Steeg.…