Categorieën: Nieuws

Alle winkels en onderwijs gaan open, horeca en cultuur voorlopig nog niet

Het mbo en hoger onderwijs mogen weer open. Dat geldt ook voor de winkels, maar niet voor de horeca en cultuur. Dat maakten minister-president Mark Rutte en minister Ernst Kuipers van Volksgezondheid vrijdagavond bekend.

Het merendeel van de nieuwe maatregelen was al uitgelekt, maar de heropening van niet-essentiële winkels is een verrassend besluit van het kabinet in de strijd tegen corona. Eerder leken klanten alleen op afspraak te mogen winkelen. Tegen deze beperking is heftig geprotesteerd. Winkels mogen vanaf nu openblijven tot 17.00 uur. Wel geldt een maximum aantal klanten per vierkante meter.

Ook sporten voor volwassenen wordt weer mogelijk. Het gaat zowel om binnen- als buitensport. Publiek is nog niet toegestaan. Sporters van 18 jaar en ouder moeten een QR-code kunnen tonen.

Theaters, bioscopen, musea en horecazaken blijven voorlopig gesloten, ondanks hevig verzet van deze sectoren. Het kabinet besluit waarschijnlijk op 25 januari of zij weer open mogen. “Ik snap dat het oneerlijk voelt,” aldus premier Rutte. “Maar we kunnen niet alles tegelijk weer open doen, het risico is te groot. Het aantal besmettingen blijft oplopen. Op 25 januari komt er een nieuw weegmoment. Dan kijken we eerst naar de horeca, musea, theater en evenementen.” Het kabinet komt in de loop van deze maand met een aanpak op de langere termijn.

De maximale groepsgrootte in het onderwijs is 75 personen per ruimte. Studenten moeten minimaal tweemaal per week een zelftest doen. Ook moeten ze mondkapjes dragen. Dat geldt ook voor het bezoek aan de kapper, en voor locaties waar mensen geen onderlinge afstand van 1,5 meter kunnen houden. Mensen mogen thuis maximaal vier personen ontvangen.

Gert van Akkeren

Recente berichten

Treinen moeten nog jaren langzamer rijden tussen Stad en Leeuwarden

Treinen tussen Groningen en Leeuwarden moeten nog jarenlang langzamer rijden bij Hardegarijp. Dat meldt spoorbeheerder…

42 minuten geleden

PostcodeStraatprijs valt aan Boerhaavelaan, 25.000 euro en auto voor winnaars

Vier deelnemers aan de Postcode Loterij in de Boerhaavelaan in Groningen hebben donderdag ieder 25.000…

1 uur geleden

Catherine Sorgdrager nieuwe artistiek leider van Theater De Steeg

Catherine Sorgdrager wordt per 1 januari 2026 de nieuwe artistiek leider van Theater De Steeg.…

2 uur geleden

Weg tussen Stad en Winsum dicht door ongeluk

De N361 is vrijdagochtend afgesloten ter hoogte van Wetsinge vanwege een ongeluk. Daardoor ontstond flinke…

2 uur geleden

Herstel Dorkwerderbrug gaat weken duren, schade aan staalkabels in bedieningswerk

Het herstel van de Dorkwerderbrug gaat zeker nog enkele weken duren. Bij een inspectie heeft…

3 uur geleden

Auto rolt over de kop bij aanrijding op N370

Twee auto's zijn donderdagavond op elkaar geknald op de N370 tussen oprit Peizerweg en het…

13 uur geleden