Categorieën: Nieuws

“NAM dreigde gaskraan dicht te draaien”

De NAM heeft vorig jaar gedreigd de gaskraan voortijdig dicht te draaien. Daardoor zou de energievoorziening in ons land gevaar lopen. Dat meldt RTV Noord, dat in het bezig is van een geheim verslag.

Directeur Thijs Jurgens van de NAM zou dit hebben gezegd tijdens een gesprek over de aansprakelijkheid voor de gevolgen van de gaswinning. De NAM wilde daarvan af.

Jurgens zei dat “zolang NAM de aansprakelijkheid houdt, NAM zal moeten acteren om de veiligheid zo snel mogelijk te garanderen. Zo niet, dan wordt NAM gedwongen om eerder het gasveld te sluiten dan wat praktisch is voor Nederland.” Volgens de NAM was er geen sprake van een dreigement.

De politiek zegt geschokt te zijn door het nieuws. Sommige politici spreken van chantage. Ze willen een hoorzitting waarin het gaswinningsbedrijf uitleg moet komen geven.

NAM directeur Johan Atema zegt de insinuatie van RTV Noord absurd te vinden: “De suggestie dat NAM ooit heeft gedreigd de Groningen productie eenzijdig in te sluiten, is belachelijk. Ook de wijze waarop volksvertegenwoordigers reageren zonder enige wederhoor en NAM-collega’s wegzetten als harteloze schoften is mijns inziens ongehoord.” NAM zegt het document waar RTV Noord aan refereert niet te kennen. Ook het ministerie geeft in een schriftelijke reactie aan RTV Noord aan dat “het dreigement zoals door jullie genoemd is door EZK-medewerkers nooit zo gehoord of zo ervaren”.

Gert van Akkeren

Bekijk reacties

  • Thijs Jurgens neemt het niet zo nauw met morele waarden en de wet, Thijs heeft een trackrecord van werkzaamheden voor Shell in uiterst dubieuze landen waar ze ook graag doen aan dreigen. Dat zit nog een beetje in Thijs, ik ben er dan ook van overtuigd dat hij zelf denkt dat hij niets fout heeft gezegd.

    Ik zal Thijs z'n respons alvast geven: 'het is uit z'n context gerukt' .

  • De NAM zegt in feite dat het bedrijfseconomisch niet meer verantwoord is het gasveld te exploiteren zolang de aansprakelijkheid voor bevingsschade alleen bij de NAM ligt. De overheid is als opdrachtgever ook aansprakelijk.Het moet dus ook niet als een dreigement, maar als een waarschuwing worden gezien. De bedrijfseconomische realiteit en de verontwaardigde Groninger die volledige compensatie wil voor alle reëlle maar ook irreële schade wil (boeit ons niet waar je het geld vandaan tovert. Dokken!) botsen hier. Kennelijk hebben ze dat in Den Haag nu ook ingezien en hebben een rekensom gemaakt en willen zsm het gasveld sluiten om zo veel mogelijk toekomstige aansprakelijkheidskosten te voorkomen. Den Haag denkt in de eerste plaats geld en begrotingen en vormt op basis daarvan pas een beleid waarbij ook de menselijke maat wordt mee genomen.

    @Doe. Goh verrassend je valt gelijk weer de man aan, in plaats van het beleid. Het maakt in de praktijk niet zoveel uit wie daar zit.

  • De politiek is weer eens geschokt. Dezelfde politiek die er alles aan doet om alles omtrent de gaswinning in diepe laden te verstoppen. Zelfs de contracten met Shell worden al tientallen jaren goed verborgen gehouden. Evenals de eerste onderzoeken over aardbevingen.

    Maar de politici zijn dan ook vooral acteurs. Vooral spelen dat ze geschokt zijn, daar zijn ze goed in. Terwijl heel Groningen inmiddels aardschokt.

    Politici die telkens maar geschokt zijn zien gewoon niet wat iedereen allang weet. Net als die schoolboeken in het salfanistische onderwijs. En ook wisten de burgers al tientallen jaren wat er in die kerken gebeurde met jonge jongetjes en meisjes. Maar dankzij verzuiling met politiek deden ze daar ook niets aan.

    Geschokte politic moeten eens uit hun safespace komen.

Recente berichten

Treinen moeten nog jaren langzamer rijden tussen Stad en Leeuwarden

Treinen tussen Groningen en Leeuwarden moeten nog jarenlang langzamer rijden bij Hardegarijp. Dat meldt spoorbeheerder…

51 minuten geleden

PostcodeStraatprijs valt aan Boerhaavelaan, 25.000 euro en auto voor winnaars

Vier deelnemers aan de Postcode Loterij in de Boerhaavelaan in Groningen hebben donderdag ieder 25.000…

1 uur geleden

Catherine Sorgdrager nieuwe artistiek leider van Theater De Steeg

Catherine Sorgdrager wordt per 1 januari 2026 de nieuwe artistiek leider van Theater De Steeg.…

2 uur geleden

Weg tussen Stad en Winsum dicht door ongeluk

De N361 is vrijdagochtend afgesloten ter hoogte van Wetsinge vanwege een ongeluk. Daardoor ontstond flinke…

2 uur geleden

Herstel Dorkwerderbrug gaat weken duren, schade aan staalkabels in bedieningswerk

Het herstel van de Dorkwerderbrug gaat zeker nog enkele weken duren. Bij een inspectie heeft…

3 uur geleden

Auto rolt over de kop bij aanrijding op N370

Twee auto's zijn donderdagavond op elkaar geknald op de N370 tussen oprit Peizerweg en het…

13 uur geleden