Categorieën: Nieuws

RUG: ‘Help mee plastic vervuiling in en om de Waddenzee in kaart te brengen’

Marine-ecologen uit het hele land maken zich ernstige zorgen over de ultrafijne HDPE-plastic korrels die vorige week zijn vrijgekomen uit de containers van de MSC Zoe. Bezoekers aan het waddengebied kunnen op waddenplastic.nl meehelpen om dit microplastic in kaart te brengen.

Onder leiding van de Rijksuniversiteit Groningen hebben mariene-ecologen uit heel Nederland afgelopen dagen op Schiermonnikoog uitgezocht wat de beste methode is om de plastics in kaart te brengen. Daarom is vandaag is de webapp waddenplastic.nl gelanceerd waarmee iedereen de wijd verspreidde microplasticvervuiling in het hele Waddengebied in kaart kan brengen.  Laura Govers, marien ecoloog van RUG: “Echte citizen science zeg maar. We hebben gekozen voor een methode waarbij alle mensen met een groot hart voor de wadden mee kunnen doen. Deze minimale informatie is nodig om toekomstige bevindingen in relatie tot plastic te kunnen duiden.”

RUG-professor Tjisse van der Heide vertelt dat het kleine plastic een grote probleem is dan de grote stukken: “Om die kleine korrels op te rapen heb je haast een pincet nodig.  Ook valt het plastic en piepschuim dat achterblijft met verloop van de tijd steeds verder uitéén tot micro- of zelfs nanoplastics. Die kunnen gegeten worden door dieren onder in de voedselketens: pieren, mosselen, dieren in de bodem. Deze dieren worden op hun beurt weer gegeten door grotere dieren, waaronder vogels en zoogdieren. Op de lange termijn hoopt het plastic zich steeds verder in de voedselketen op.”

Op de website waddenplastic.nl kunnen bezoekers aan het waddengebied hun bevindingen delen met de wetenschappers. De onderstaande instructievideo laat deelnemers zien hoe dat werkt:

Tom Veenstra

Recente berichten

Herstel Dorkwerderbrug gaat weken duren, schade aan staalkabels in bedieningswerk

Het herstel van de Dorkwerderbrug gaat zeker nog enkele weken duren. Bij een inspectie heeft…

43 minuten geleden

Auto rolt over de kop bij aanrijding op N370

Twee auto's zijn donderdagavond op elkaar geknald op de N370 tussen oprit Peizerweg en het…

11 uur geleden

Vrijdag bewolkt met een spatje regen

De komende dagen is er veel bewolking met af en toe kans op lichte regen.…

11 uur geleden

Gemeente werkt aan vlonder in Gorechtvijver

De gemeente werkt op dit moment aan een vlonder in de Gorechtvijver in de Oosterparkwijk.…

14 uur geleden

Ongeval op A28 richting Haren

Op de A28 tussen Groningen en Haren vond donderdag rond 17.45 uur een forse kop-staartbotsing…

15 uur geleden

File na kop-staartbotsing op A7 ter hoogte van Hoogkerk

Op de A7 ter hoogte van Hoogkerk vond donderdagavond een kop-staartaanrijding plaats tussen twee voertuigen.…

15 uur geleden