Categorieën: Nieuws

RuG onderzoek: “Landjepik groot probleem”

Honderden huishoudens in Nederland maken illegaal gebruik van gemeentegrond. Dat blijkt uit onderzoek van Björn Hoops van de Faculteit Rechtsgeleerdheid van de Rijksuniversiteit Groningen.

Hoops deed voor zijn onderzoeksrapport ‘Landjepik in Nederland‘ onderzoek in vijf Nederlandse gemeenten naar illegaal gebruik van gemeentegrond. “Illegaal gebruik houdt in dat een burger gemeentegrond gebruikt zonder eigenaar te zijn en zonder met de gemeente afspraken hierover te hebben gemaakt”, vertelt Hoops. Uit het onderzoek blijkt dat tussen de acht en tachtig procent van de huishoudens zich hier schuldig aan maakt. In bijna alle gevallen gebruiken mensen de gemeentegrond om de tuin, de oprit of de woning uit te breiden. Niet alleen gemeentegroen, maar ook stoepen, woonerven, fietspaden en openbare wegen worden op grote schaal betrokken bij particuliere tuinen. “Gemiddeld betreft het twintig tot 45m², maar soms ook meer dan vierhonderd m².”

Volgens Hoops is een wetswijziging nodig om het verlies van overheidsgrond en conflicten te voorkomen. “Er zijn meerdere opties om te verzekeren dat de gemeente toegang houdt tot de gronden met een publieke functie. De wetgever zou bijvoorbeeld de verjaringsverkrijging van dergelijke gronden kunnen uitsluiten zoals in België, Frankrijk of Italië gebruikelijk is.”

Sebastiaan Scheffer

Bekijk reacties

  • Tussen de 8 en 80 %? Wat is dat voor onderzoek? En een groot probleem? Alle tuintjes staan netjes ingetekend bij het kadaster. Gewoon een kwestie van handhaving.

  • Vaak is het ook een overpad. Of een stuk grond op een middenterrein tussen de huizen. Vaak in oude buurten. En dat is door de jaren zo gegroeid. Schuldig en illegaal zijn dan ook grote woorden. Nu wordt het ook goed onderhouden zonder dat de gemeente er een omkijken naar heeft. Tel uit je winst als gemeente.

  • Wet en regelgeving en handhaving blijken niet tot de kerntaken van de grootste partij in deze gemeente te behoren, tenminste als je moeder overste van deze partij mag geloven wat haar onderdaan Jesse K. vanavond nog eens bevestigde partij. Nu Groen slinks als grootste partij in deze gemeente dit bevel ook uit zal moeten gaan voeren, ben ik benieuwd of verworven tuintjes wel tot de core business van het nieuw te vormen college zal gaan behoren

    • Het zit diep hè? Overigens bevordert de gemeente de aanleg van geveltuintjes en participatie van de burger in openbaar groen actief. Dus ik denk niet dat ze dat nu ineens gaan verbieden.

Recente berichten

Auto rolt over de kop bij aanrijding op N370

Twee auto's zijn donderdagavond op elkaar geknald op de N370 tussen oprit Peizerweg en het…

10 uur geleden

Vrijdag bewolkt met een spatje regen

De komende dagen is er veel bewolking met af en toe kans op lichte regen.…

10 uur geleden

Gemeente werkt aan vlonder in Gorechtvijver

De gemeente werkt op dit moment aan een vlonder in de Gorechtvijver in de Oosterparkwijk.…

13 uur geleden

Ongeval op A28 richting Haren

Op de A28 tussen Groningen en Haren vond donderdag rond 17.45 uur een forse kop-staartbotsing…

13 uur geleden

File na kop-staartbotsing op A7 ter hoogte van Hoogkerk

Op de A7 ter hoogte van Hoogkerk vond donderdagavond een kop-staartaanrijding plaats tussen twee voertuigen.…

14 uur geleden

Aksel Cijntje (43) helpt mensen met beperking op Curaçao aan sportmogelijkheden

Sportmogelijkheden creëren voor mensen met een lichamelijke beperking. Dat is de missie van de 43-jarige…

14 uur geleden