Foto: scholtenhuis.nl
Een bijzonder cadeau. Dat is wat de Stichting Oorlogs- en Verzetscentrum Groningen dinsdag uit handen van een bewoner van Schiermonnikoog krijgt. 66 Jaar na dato komt namelijk de SS-vlag, die indertijd op het Scholtenhuis wapperde, terug naar de stad.
Tijdens de oorlogsjaren werd het Scholtenhuis aan de Grote Markt door de bezetter gebruikt als hoofdkwartier van de regionale afdeling van de Sicherheitsdienst, de SD (de geheime politie, red.). Onder leiding van commandant Bernard Georg Haase zouden in het pand honderden verzetsstrijders beestachtig behandeld en gemarteld worden. Van hen zouden 473 strijders om het leven komen.
Kort voor de bevrijding van Groningen, op 16 april 1945, werd het Scholtenhuis ontruimd en vluchtten de politiemensen naar Schiermonnikoog, waar op dat moment nog een Duits garnizoen aanwezig was. Bij hun overgave, op 11 juni, werd de SS-vlag, die tijdens de oorlogsjaren naast de hakenkruisvlag op het Scholtenhuis wapperde, teruggevonden.
De vlag werd door de Binnenlandse Strijdkrachten afgeleverd bij een eilandbewoner. Na diens dood kwam de Duitse vlag in bezit van Bauke Henstra, een bekende Tweede Wereldoorlog-historicus op het eiland. Henstra zal de vlag dinsdag overdragen aan de Stichting, die op haar beurt het in bruikleen uitleent aan het Groninger Museum, waar het in een depot terecht komt. De Stichting Oorlogs- en Verzetscentrum Groningen laat weten dat de vlag nog in redelijk goede staat is.
De gemeente werkt op dit moment aan een vlonder in de Gorechtvijver in de Oosterparkwijk.…
Op de A28 tussen Groningen en Haren vond donderdag rond 17.45 uur een forse kop-staartbotsing…
Op de A7 ter hoogte van Hoogkerk vond donderdagavond een kop-staartaanrijding plaats tussen twee voertuigen.…
Sportmogelijkheden creëren voor mensen met een lichamelijke beperking. Dat is de missie van de 31-jarige…
Wethouder Philip Broeksma en gedeputeerde Erik Jan Bennema hebben donderdag samen het laatste deel van…
Vijf studenten van de Hanzehogeschool zijn naar Fortaleza in Brazilië gereisd om daar voor hun…