Categorieën: Nieuws

RUG-hoogleraar: Europese aanbestedingsregels zijn te ingewikkeld geworden

De Europese aanbestedingsregels zijn te complex en sluiten niet goed op elkaar aan. Dat concludeert Willem Janssen, hoogleraar aanbestedingsrecht aan de Rijksuniversiteit Groningen, in een onderzoek dat hij uitvoerde in opdracht van de Europese Commissie. Zijn advies: hervorm de regels in hun geheel, in plaats van steeds nieuwe onderdelen toe te voegen.

Een groot deel van het Europees bruto nationaal product wordt uitgegeven via openbare aanbestedingen. In Nederland gaat het om ongeveer 86 miljard euro per jaar, onder meer aan ict-diensten, zorg en infrastructuur.

De regels moeten ervoor zorgen dat opdrachten eerlijk en transparant worden gegund, maar volgens Janssen is het systeem inmiddels te ingewikkeld geworden. In de loop der jaren zijn volgens Janssen veel nieuwe regels toegevoegd, onder meer om duurzaamheid en sociale doelen te bevorderen. Daardoor zijn er inmiddels meer dan zestig richtlijnen en verordeningen die elkaar deels overlappen of zelfs tegenspreken.

Volgens Janssen zorgen de vele regels voor verwarring bij overheden en bedrijven. Mensen zouden niet meer weten welke regels er zijn of welke wetten eraan komen. Ook zijn sommige regels te vaag, waardoor onduidelijk blijft aan welke eisen precies moet worden voldaan. Soms spreken regels elkaar zelfs tegen, waardoor het onmogelijk is om volledig aan de wet te voldoen.

Janssen adviseert daarom om het hele systeem opnieuw te bekijken en alle regels in één keer te hervormen. Of zijn advies wordt overgenomen, moet volgend jaar blijken. Dan presenteert de Europese Commissie haar voorstellen voor nieuwe aanbestedingsrichtlijnen.

Tom Veenstra

Recente berichten

Auto rolt over de kop bij aanrijding op N370

Twee auto's zijn donderdagavond op elkaar geknald op de N370 tussen oprit Peizerweg en het…

9 uur geleden

Vrijdag bewolkt met een spatje regen

De komende dagen is er veel bewolking met af en toe kans op lichte regen.…

10 uur geleden

Gemeente werkt aan vlonder in Gorechtvijver

De gemeente werkt op dit moment aan een vlonder in de Gorechtvijver in de Oosterparkwijk.…

13 uur geleden

Ongeval op A28 richting Haren

Op de A28 tussen Groningen en Haren vond donderdag rond 17.45 uur een forse kop-staartbotsing…

13 uur geleden

File na kop-staartbotsing op A7 ter hoogte van Hoogkerk

Op de A7 ter hoogte van Hoogkerk vond donderdagavond een kop-staartaanrijding plaats tussen twee voertuigen.…

14 uur geleden

Aksel Cijntje (43) helpt mensen met beperking op Curaçao aan sportmogelijkheden

Sportmogelijkheden creëren voor mensen met een lichamelijke beperking. Dat is de missie van de 43-jarige…

14 uur geleden