Categorieën: Nieuws

PvdA wil nieuwe strategie voor sociale media gemeente: ‘Hyves is ondertussen ter ziele’

Het landschap van social media is de afgelopen jaren sterk veranderd. De PvdA in Groningen vindt daarom het tijd voor een nieuwe gemeentelijke strategie. Raadslid Joren van Veen benadrukt dat een update nodig is om beter in te spelen op deze ontwikkelingen.

“Toen de gemeente Groningen in 2011 haar eerste richtlijnen voor sociale mediagebruik vaststelde, prijkte het logo van Hyves nog groot op de cover,” stelt Van Veen. “Bij de update in 2013 was Hyves ondertussen ter ziele als sociale mediaplatform, maar het gehele stuk doet je terugverlangen naar een tijdperk waarin social media nog onschuldig en vriendelijk was.”

De partij wil dat de gemeente elf jaar later nog eens kritisch kijkt naar de toegankelijkheid en betrouwbaarheid van social media. Volgens de fractie brengt het huidige landschap van social media zeker kansen, maar ook risico’s met zich mee.

‘Social media polariseert’

Van Veen schrijft: “Onderzoek toont aan dat social media polariseert, gebruikt wordt door politieke mogendheden om verkiezingen te beïnvloeden en complottheorieën aanwakkert. Ook is het landschap van sociale mediaplatforms enorm ontwikkeld. Drie van de vier meest gebruikte socialmedia-platforms in Nederland (WhatsApp, Facebook en Instagram) zijn in de handen van één bedrijf. Twitter is recent overgekocht door Elon Musk, waar nu, onder de naam X, de moderatie is afgenomen en er meer sprake is van desinformatie. Tegelijkertijd zijn er zorgen over het Chinese eigendom van TikTok; zo mogen ambtenaren van de Rijksoverheid TikTok niet installeren op hun werktelefoons.”

De partij wil ook dat de gemeente kritisch kijkt naar de toegankelijkheid van social media. Veel berichten op platforms als Facebook en Instagram zijn niet meer zichtbaar zonder in te loggen, waardoor belangrijke informatie sommige inwoners niet bereikt.

Kansen blijven

Maar het is volgens de PvdA niet alleen maar kommer en kwel bij social media. De partij ziet ook kansen voor direct contact met inwoners. Van Veen: “Honderden likes bij berichten op Facebook zijn geen uitzondering. De X-account heeft nog bijna 20.000 volgers en op werkdagen is webcare mogelijk op ditzelfde platform voor laagdrempelig contact.”

De PvdA vraagt daarom om een nieuwe gemeentelijke strategie voor social media, met aandacht voor moderatie, toegankelijkheid en interactie. Van Veen: “Social media blijft een enorme kans om als gemeente met inwoners te communiceren en zo de betrokkenheid bij de gemeente Groningen te vergroten door in direct contact te staan. We vinden het daarom tijd voor een nieuwe Groningse sociale mediastrategie, waarbij oog is voor zowel de zorgen als de kansen die het nog steeds biedt.”

Tom Veenstra

Recente berichten

‘Zondag droog maar waterkoud, komende dagen kans op winterse buien’

De maximumtemperatuur komt de komende dagen niet boven de 10 graden uit. Regelmatig zal het…

8 uur geleden

Lycurgus wint uitwedstrijd tegen Dynamo

Lycurgus heeft zaterdagavond de uitwedstrijd in Apeldoorn tegen Draisma Dynamo gewonnen. Het werd 1-3 voor…

9 uur geleden

FC Groningen Vrouwen beleeft historische avond in de Euroborg met winst op Jong ADO Den Haag

De FC Groningen Vrouwen hebben zaterdagavond geschiedenis geschreven. Voor het eerst speelde het team in…

10 uur geleden

Sinterklaasintocht in Stad trekt veel bezoekers (foto’s)

De Sinterklaasintocht zaterdag in de stad heeft veel bezoekers op de been gebracht. Honderden kinderen…

10 uur geleden

Afleiding nekt De Boo op 500 meter in Salt Lake City

Jenning de Boo heeft zaterdagavond de tiende tijd geschaatst op de eerste omloop van de…

10 uur geleden

Groen Geel pakt periodetitel na ruime zege op Helpman en wil meer

Groen Geel pakte in de derde klasse R zaterdag bij Helpman overtuigend de eerste periodetitel.…

11 uur geleden